Николай Анатольевич Сапон. Нейрохирург, жизнелюб, философ
Под редакцией академика НАМН Украины Евгения Педаченко

 

Передмова

Євгеній Педаченко

Академік НАМН України,
Директор ДУ «Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П.Ромоданова НАМН України»,
Віце-президент Всесвітньої Федерації нейрохірургічних товариств

Колектив – це люди. Колектив – це особистості. Колектив – це ентузіасти. І всі успіхи та здобутки, досягнення та перемоги колективу обумовлені їх зусиллями, натхненням, наснагою, самовідданістю та сумлінням. Саме такою, відданою справі, людиною був доктор медичних наук, керівник науково-організаційного відділу Інституту Микола Анатолійович Сапон. Все його творче життя було присвячене справі, яку він робив – небайдуже, із захопленням і з великою відповідальністю.

Життєвий шлях Миколи Сапона, його професійна кар’єра не були легкими. Про це чудово написано у цьому виданні, що присвячено його пам’яті. Професійне становлення і творчі досягнення Миколи Анатолійовича стали можливими завдяки наполегливій, більш ніж 30-річній, праці в стінах Інституту нейрохірургії.

Спогади колег та друзів вражають щирістю і теплотою, в них немає засушених штампів та вимушеного офіциозу. Його високі людські чесноти, повага до пацієнта та особиста відповідальність за долі хворих, колег та близьких людей, його самоіронія та тонке духовне сприйняття подій навколишнього світу – все це, безумовно, приваблює.

Внутрішній світ Миколи Сапона в чомусь співзвучний із світом героїв романів Еріха-Марії Ремарка «На Західному фронті без змін», «Повернення», «Три товариші», де панують відданість друзям, непоказна жертовність і, звісно, абсент.

Характерною рисою його непересічної творчої особистості був постійний внутрішній пошук, який реалізовувався в тому числі і в принципових, нерідко емоційних, дискусіях як із підлеглими, так і з керівництвом. За своїм характером він був достатньо авторитарною людиною, завзято відстоював свою позицію, але прислухався до протилежної думки і погоджувався із аргументованими альтернативними пропозиціями.

Що ж зробив Микола Анатолійович Сапон для нейрохірургії України? Микола Сапон – один із фундаторів Української Асоціації Нейрохірургів, неперевершений стрижень Українського нейрохірургічного журналу (який завдяки і його зусиллям став одним із найавторитетніших фахових видань). Він – блискучий фахівець нейрохірург та невролог, дослідник і аналітик процесів розвитку нейрохірургії в сучасній Україні. Завдяки і його зусиллям була розроблена і впроваджена в практичну діяльність вітчизняна система нейростимуляції.

Видання, що Ви тримаєте в руках – унікальне. Це не розповідь про життя і діяльність так званої «людини-портрета» – очільника установи чи академіка, обтяженого званнями та посадами. Цим виданням ми започатковуємо нову традицію нашого славнозвісного колективу – збереження пам’яті і наукової спадщини дорогих нашому серцю колег, яскравих співробітників Інституту, що день за днем, наполегливо, самовіддано та натхненно своєю кропіткою працею створювали його історію.

Протягом останніх років М.А.Сапон тяжко хворів, але він не здався, а залишався «в строю». Незважаючи на хворобу, продовжував плідно та активно працювати – з притаманними для нього енергією, ініціативністю та принциповістю.

Якщо однією фразою охарактеризувати Миколу Анатолійовича Сапона, можна сказати, що «він був людиною, яка мужньо любила життя».

Flag Counter